Akumulator samochodowy niezbyt dobrze znosi uroki zimy. Świadczy o tym fakt, że ryzyko awarii akumulatora podczas tej pory roku wyraźnie wzrasta. Co stanowi główny problem?
Akumulator to jeden z elektrochemicznych źródeł zasilania samochodu, który zapewnia energię. Akumulator odpowiada za dostarczanie energii do przewodów elektrycznych oraz cewki zapłonowej i rozrusznika, co pozwala nam odpalić silnik. Warte uwagi jest to, że jest do podzespół, który działa nawet wtedy, gdy silnik samochodu jest wyłączony.
Co grozi akumulatorowi podczas zimy?
Największe kłopoty sprawia akumulatorowi ujemna temperatura, która zwykle towarzyszy zimie. Powoduje to stosunkowo wysoki spadek pojemności elektrycznej akumulatora. Im niższa temperatura otoczenia, tym bardziej reakcje chemiczne wewnątrz akumulatora tracą na intensywności, czego efektem jest mniejsza przewodność elektrolitu. Okazuje się, że nawet w pełni sprawny akumulator traci na wartości około 20%, gdy panują intensywne mrozy. Konsekwencje? Mniejsza pojemność to gorszy prąd rozruchu.
Jak zadbać o akumulator samochodowy?
Całkowite rozładowanie akumulatora jest bardzo niebezpieczne, dlatego należy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Jeżeli akumulator jest częściowo rozładowany i pozostawiony na mrozie, to może nawet dojść do zamarznięcia elektrolitu i całkowitego uszkodzenia baterii. Co robić, by tego uniknąć?
- Staraj się unikać korzystania ze zbyt dużej ilości odbiorników podczas krótkiej jazdy lub w korkach. Dla akumulatora lepiej będzie, jeżeli wyłączysz wentylator nagrzewnicy lub ogrzewanie tylnej szyby, tym bardziej, że nie jest to konieczne przez cały czas. Taki zabieg umożliwi prądnicy doładowanie akumulatora.
- Jeżeli samochód nie jest używany, to nie zostawiaj go na długi czas bez uruchamiania. Włącz silnik na kilka minut w celu podładowania baterii. Z pewnością posłuży to lepszemu 'samopoczuciu’ akumulatora i ułatwi rozruch jednostki, gdy np. wrócimy do codziennej jazdy samochodem.
- Zauważyłeś, że rozrusznik działa nieco gorzej niż wcześniej podczas codziennego użytkowania samochodu? Jedź koniecznie do elektryka i sprawdź przyczynę usterki. Całkiem prawdopodobne, że będzie konieczna naprawa układu ładowania, samego rozrusznika lub w skrajnych przypadkach wymiana akumulatora na nowy.