Choć na pozór mogłoby się wydawać, że felgi to element czysto dekoracyjny, nie do końca jest to prawdą. Oczywiście, poprawiają one wygląd samochodu – temu nie sposób zaprzeczyć. Jednak felgi aluminiowe mają również pewien wpływ na właściwości trakcyjne.
Z czego wykonane są felgi?
Zazwyczaj uważa się, że kierowcy mają wybór pomiędzy felgami stalowymi, a alufelgami. Tymczasem na rynku można się spotkać z felgami wykonanymi z naprawdę różnorodnych materiałów. Dlatego też dużo lepszym określeniem są “felgi ze stopów lekkich”.
Najczęstszą technologią wykorzystywaną do produkcji felg, jest niskociśnieniowe odlewanie całej obręczy. Natomiast w przypadku felg kilkuczęściowych jest to odlewanie poszczególnych jej elementów. Jeżeli znajdziemy produkt, który był odlewany grawitacyjnie –– zrezygnujmy z zakupu. Będą to bowiem felgi bardzo niskiej jakości, w które zdecydowanie nie warto inwestować. Z drugiej strony, jeżeli zależy ci na bardzo wysokiej jakości, wybierz felgi kute. Są to drogie produkty, wykonywane poprzez nacisk sprasowanego materiału, co pozwala na uzyskanie bardzo dużej gęstości. Gęstość taka przekłada się na ogromną wytrzymałość gotowej felgi.
Ile elementów składa się na felgę?
Patrząc na felgę, odnosimy wrażenie że jest to jednoczęściowy element. Rzeczywiście istnieją felgi jednoczęściowe, które powstają w wyniku odlania całej obręczy. Jednak oprócz tego na rynku znajdziemy również felgi dwuczęściowe i trzyczęściowe. W przypadku felg dwuczęściowych oddzielnie odlewa się obręcz i tarczę koła. Jeżeli zaś chodzi o felgi trzyczęściowe, to w ich przypadku sama obręcz składa się z dwóch części. Można się również spotkać z felgami kilku częściowymi. Są to produkty, w przypadku których używa się śrub do łączenia poszczególnych elementów. Stąd czasami można się spotkać z ich potoczną nazwą –– felgi skręcane. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o przygotowywaniu felg, koniecznie odwiedź stronę felgi.com. Znajdziesz tam wiele ciekawych artykułów w tym i w innych tematach.
Felgi z lekkich stopów –– zalety
Felgi wykonane ze stopów lekkich są najzwyczajniej w świecie lżejsze niż ich stalowe odpowiedniki. Dzięki temu zmniejszamy masę nieresorowaną, co pozytywnie wpływa na komfort jazdy, stabilność pojazdu, a także żywotność amortyzatorów. Ponadto, felgi z lekkich stopów są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Przy okazji, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda renowacja felg, zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem – https://felgi.com/renowacja-felg/