Użytkownicy prowadzący samochód po zmroku znacznie szybciej odczuwają zmęczenie, co ma istotny wpływ na pogorszenie widoczności w obrębie strumienia świateł. Co robić, by poprawić widoczność po zmroku?
Badania rynkowe wykazały, że niestety nie wszyscy kierowcy posiadają wystarczającą wiedzę na temat oświetlenia samochodowego. To bardzo zła wiadomość ze względu na to, że nieodpowiednie, nieprawidłowo ustawione czy przepalone światła mogą być przecież przyczyną groźnej kolizji lub wypadku, przede wszystkim po zmroku.
Wiele samochodów porusza się bez włączonych świateł
Polscy kierowcy postrzegają oświetlenie jako trzeci pod względem bezpieczeństwa element w samochodzie. Na liście kluczowych podzespołów, oświetlenie samochodu znalazło się tuż za układem hamulcowym i kierowniczym, a przed pasami oraz poduszkami bezpieczeństwa.
Zaledwie co czwarty kierowca uważa parametry żarówek za najważniejszy czynnik mający wpływ na odpowiednią sprawność oświetlenia. Dla większości nadal niestety najważniejsza jest niska cena i trwałość. W końcu dłużej działające światła to mniejszy problem z wymianą, ustawianiem i wizytą w serwisie. Powyższe aspekty dowodzą temu, ze użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, jak odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo.
Jak uzyskać lepszą widoczność po zmroku?
Ogromne znaczenie ma kontrast. Zbyt mały nie gwarantuje skutecznego postrzegania obiektów i wyróżnienia ich z tła. Eksperci z http://swiatla-dzienne.pl podpowiadają, że nawet jeśli użytkownik przeniesie wzrok na odpowiedni obiekt to może w nieodpowiednich warunkach po prostu widzieć lecz nie zobaczyć przeszkody – czyli nie rozpozna zagrożenia i nie wykona właściwego manewru.
By dobrze widzieć i bezpiecznie podróżować nie należy zaniedbywać wizyt u okulisty. Nie powinniśmy zapominać o skorygowaniu istniejących wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. W warunkach światła wieczornego, kiedy rozszerzeniu ulega źrenica, wszelkie defekty ujawniają się bowiem w większym stopniu.
Jakość światła ma znaczenie
Widzenie dostarcza nam więcej informacji, niż wszystkie pozostałe zmysły razem wzięte. Zła jakość i niedostateczna ilość światła w znacznym stopniu może ograniczać naszą spostrzegawczość.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nocą czas reakcji kierowcy jest trzykrotnie dłuższy niż w dzień. Jednocześnie świadomie odbieramy trzykrotnie mniej informacji.
Czy żarówka ma homologację?
Właściwe oświetlenie drogi ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników w ruchu drogowym. Ważny jest prawidłowy dobór żarówek, czyste i wyregulowane reflektory i zabezpieczenie systemu przed przepięciami. Homologacja powinna być jednym z kluczowych elementów, gdy mówimy o jakości, nie wspominając już o tym, że używanie niehomologowanych zewnętrznych źródeł światła jest zabronione. Jednak jedynie połowa kierowców zwraca uwagę na to, czy kupowany przez niego produkt jest dopuszczony do użytku. Do tego zdecydowana większość nie wie nawet, jakim symbolem oznacza się homologację.