Zdecydowana większość użytkowników samochodów podświadomie liczy się z możliwością uszkodzenia zaparkowanego auta przez innych uczestników ruchu. Czasami zdarza się jednak tak, że ujawnienie sprawcy potrafi być niezwykle trudne.
Każdy z nas parkując samochód pamięta o odpowiednim zabezpieczeniu jego wnętrza. Jeśli nasz samochód jest dodatkowo wyposażony w autoalarm to istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby trzecie zostaną skutecznie odstraszone, a otoczenie powiadomione o próbie włamania. Niestety, alarm nie działa na wszystkich intruzów o czym przekonacie się w trakcie nieudanej próby uruchomienia silnika.
Zaglądnij pod maskę
Wystarczy unieść maskę, by już na pierwszy rzut oka zauważyć, że coś jest nie tak…
Pamiętajcie, że komora jednostki napędowej to bardzo często ulubione miejsce różnych gryzoni, które upodobały sobie tę część samochodu. W zimie z pewnością przyciąga je ciepło, latem natomiast gryzonie lubią sobie uwić w tym miejscu legowisko. Jeśli nawet elementy metalowe ciężko będzie im ugryźć, to te wykonane z tworzyw sztucznych czy gumy jak najbardziej.
Gryzonie, jak na złość, omijają przewody wypełnione płynami eksploatacyjnymi lub mocno zabrudzone zanieczyszczeniami drogowymi. Upodobały sobie natomiast przewody zapłonowe lub elektryczne, bez których trudno uruchomić silnik samochodu.
Pod maskę naszego samochodu zaglądnąć mogą m. in. szczury oraz kuny – które są najczęściej odwiedzającymi nasze pojazdy. Oprócz szkód w postaci przegryzionych przewodów oba gatunki pozostawiają po sobie ślady organiczne, które są doskonałą bazą do rozwoju bakterii i grzybów. Rodzi się więc kolejne niebezpieczeństwo, bo gdy zanieczyszczenia te przedostaną się do wentylacji, to użytkownicy będą wdychać to wszystko w trakcie każdej podróży – zapewne nie mając nawet o tym pojęcia.
Jak poradzić sobie z gryzoniami?
Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się gryzoni spod maski, choć zdecydowanie skuteczniejsze okazują się specjalne odstraszacze, które będą doskonale niwelować ich wizyty. Producenci chemii oferują różne specyfiki, którymi wystarczy spryskać elementy silnika.
Ceny takich produktów nie przekraczają kilkunastu złotych, więc nie musicie wydawać fortuny. Co więcej, warto uświadomić sobie, że to tylko ułamek kwoty jaką będziecie musieli wydać w przypadku uszkodzonych części, by przywrócić sprawność samochodu. Wybierając preparat należy kierować się deklaracjami producenta umieszczonymi na etykiecie – środek powinien być przede wszystkim skuteczny, ale i neutralny dla środowiska i naszego zdrowia. O takim zabezpieczeniu samochodu warto pamiętać planując wakacyjną podróż po bezdrożach.