SprawnaNaprawa.pl – Platforma Warsztatowa

Spadek mocy silnika

Nagły spadek mocy silnika, któremu towarzyszy z reguły ogromny spadek prędkości naszego samochodu, wiąże się z reguły z wejściem pracy silnika w tryb awaryjny. To znak, że z samochodem jest coś nie tak, ale z reguły bez problemu uda nam się dojechać do warsztatu. Czasami jednak spadek mocy napędowej postępuje stopniowo i niezauważenie. Układ napędowy obudowany jest dziesiątkami podzespołów, a każdy z nich pełni istotne funkcje, odpowiedzialne za prawidłową pracę silnika. Gdzie szukać winowajcy? 

Spadek mocy silnika – przyczyny

Przyczyn może być mnóstwo. Bywa i tak, że o gorszych osiągach auta spowodowanych spadkiem mocy silnika decyduje drobna usterka, dlatego eksperci zalecają rutynowe sprawdzanie podstawowych elementów pojazdu. Wśród najczęstszych przyczyn pogorszonych osiągów auta, specjaliści wymieniają usterki podzespołów w układzie wtryskowym lub zapłonowym.

Dosyć często za spadek mocy napędowej odpowiada pompa paliwa, która umiejscowiona jest w układzie zasilania pojazdu. Typowe usterki związane są zazwyczaj z nadmiernym wyeksploatowaniem pompy, co w konsekwencji powoduje dość znaczny spadek ciśnienia.

Kolejnym problemem, który ma dość duży wpływ na efektywność silnika jest niedrożność przewodu paliwowego, a także usterki filtru paliwa. Oba elementy w momencie zapchania, mogą prowadzić do pogorszenia osiągów ze względu na powstawanie zbyt słabej mieszanki paliwowo-powietrznej.

predkosciomierz_wskaznik_licznik

Za moc jednostek napędowych odpowiedzialny jest także czujnik położenia przepustnicy, który montowany jest w układzie dolotowym i pełni funkcję proporcjonalnego doboru ilości paliwa wtryskiwanego do cylindrów. W przypadku awarii tego podzespołu może dojść do sytuacji, w której występuje tak zwane szarpanie podczas przyśpieszenia pojazdu, a także brak mocy po naciśnięciu pedała gazu.

Wadliwa praca wtryskiwaczy może także znacznie obniżyć pracę silnika. Pełnią one funkcję podajnika paliwa, które zapala się od powietrza sprężonego przez tłok. Aby uniknąć usterek w tym miejscu, należy zadbać o dobrej jakości paliwo i okresową wymianę filtrów.

Problemy ze spadkiem mocy napędowej mogą dotyczyć także wadliwego działania przepływomierza powietrza. Usterka dotyczy w szczególności samochodów z instalacją gazową. Oprócz tego kłopotliwym może okazać się również nieprawidłowo działający czujnik temperatury cieczy chłodzącej.

W momencie kiedy spadkowi mocy towarzyszy znaczny wzrost temperatury, to prawdopodobnie mamy do czynienia z przegrzaniem się jednostki napędowej. Należy wówczas jak najszybciej udać się do serwisu w celu ustalenia przyczyny. Jazda w takich warunkach może mieć bardzo groźne konsekwencje, o kosztach już nie wspominając…

Dodaj komentarz