Prawidłowa higiena silnika wpływa na jego kulturę pracy, jednak należy wiedzieć w jaki sposób robić to poprawnie. Wielu producentów odradza wykonywanie tych czynności, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad możemy dzięki temu przedłużyć żywotność jednostki napędowej. Z drugiej strony nieprofesjonalne podejście może skutkować uszkodzeniem ważnych elementów. Jeżeli nie czujemy się wystarczająco doświadczeniu do przeprowadzenia tej czynności, warto zastanowić się nad znalezieniem serwisu, który wykona czyszczenie silnika za nas.
Najważniejsze zasady
Po pierwsze czyszczenie silnika powinno odbywać się zawsze na wyłączonym i zimnym motorze. Stosowanie agresywnych środków chemicznych w momencie, gdy właśnie wróciliśmy pojazdem z długiej trasy, może skutkować nie tylko awarią jednostki, lecz również źle odbić się na naszym zdrowiu. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu elementów elektrycznych za pomocą taśmy lub folii.
Najlepsze środki
Jeżeli chcemy, aby np. części do Opla Meriva służyły nam przez długi czas należy pamiętać o tym, aby wykorzystywać odpowiednie preparaty. Z pozoru najskuteczniejsze z nich bazujące na bardzo aktywnych substancjach, pomimo dobrego efektu mogą powodować silne utlenianie aluminiowych silników. Warto w tym wypadku postawić na delikatniejsze detergenty. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku zmywacz uniwersalny, który należy nanieść na jednostkę napędową, a następnie zdmuchać sprężonym powietrzem. Stosowanie tego środka jest bezpieczne dla delikatnych elementów gumowych.
Do silnych i twardych zabrudzeń można użyć szczotki. Po zakończeniu mycia należy spłukać silnik delikatnym strumieniem wody np. z pomocą szlaucha.
Gdzie przeprowadzać czyszczenie silnika?
Czyszczenie silnika najlepiej wykonywać w ciepły dzień. Nie powinniśmy przeprowadzać tej czynności na powietrzu, gdy pada deszcz. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie garażu z odpływem.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Wbrew pozorom czyszczenie silnika jest o wiele prostsze w przypadku silników wysokoprężnych ze względu na obecność zapłonu samoczynnego. Gorzej jest w przypadku silników benzynowych, gdyż rozpoczęcie pracy motoru opiera się na działaniu świec iskrowych. Ryzykiem przy myciu silnika jest kontakt tego elementu z wilgocią, co może utrudnić odpalanie samochodu. Z tego powodu tak ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie przewody oraz elektrykę znajdującą się pod maską samochodu. Jeżeli nie czujemy się na siłach, warto zastanowić się zleceniem tej czynności profesjonalnemu warsztatowy – tym bardziej, że koszt nie jest wysoki i mieści się w granicach 100 zł.